Faaliyet Alanlarımız
Proje ve Danışmanlık
Yangın Hidrant Sistemi
Pasif Sistemler
FM 200 - CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
Yangından Korunma Ekipmanları
Yangın Dolap Sistemi
Yangın Pompaları
Yangın Algılama Sistemleri
Araç Yangın Söndürme ve Alarm Sistemleri
Davlumbaz Söndürme Sistemleri
 
Bizden Haberler
Kampanya ve duyurular için>>
 
Talep Formu
Hizmet talepleriniz için>>
 

Yangın Hidrant Sistemi

Yangın mücadele sisteminin en önemli parçalarından biri olan hidrant sistemi, yangınla mücadelede en temel söndürme ajanı olan suyu alanın her tarafına ileten şebekedir.

Yangın tehlikesi anında, ilk müdahalede söndürülemeyen yangınlara dışarıdan müdahale edebilmek, yangın mahallinin dış yüzeyini soğutmak, yangının çevreye taşmasını önlemek ve yangın mahalline gelen itfaiye gruplarına su takviyesi yapması ana görevleridir.

Yangın hidrantları yeraltı ve yerüstü olarak üretilir. TS 2821 e göre dizayn edilmiştir.

Hidrantlar arası uzaklık çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m alınır.

Normal şartlarda hidrantlar, korunan binalardan ortalama 5 ilâ 15 m kadar uzağa yerleştirilir. 

Hidrant sistemine suyu sağlayan boru donanımında ring sistemi mevcut değil ise, kullanılabilecek en düşük borunun çapının 100 mm olması ve hidrolik hesaba göre belirlenmesi gerekir.

Hidrant sistemi dizayn debisinin en az 1900 l/dak olması şarttır. Debi, binanın tehlike sınıfına göre artırılır. Hidrant çıkışında 700 kPa basınç olması gerekir.

 

 

 

 

Etiketler : yangın , fire, yangın koruma, fire protection, sprinkler , hidrant , yangın dolap, yangın dolabı, köpüklü söndürme , gazlı söndürme, FM-200, FM 200, CO2, karbondioksit, yangın pompa, duman tahliye, çatı ventilasyon, yangın kapı, deluge, pre action, yangın algılama, algılama, adresli ,konvansiyonel, acil aydınlatma, acil yönlendirme,eternit, spark detection, minifog system, minifog, extinguishing system, suppression system, argon, rembe, patlama kapakları, dedektör, duman

Takip Edin
Anasayfa İletişim